"SÖYLEM BUNALIMI" / NECMİYE ALPAY - RADİKAL - Yasakmeyve.com

"SÖYLEM BUNALIMI" / NECMİYE ALPAY - RADİKAL

YASAKMEYVE'YE DAİR » "SÖYLEM BUNALIMI" / NECMİYE ALPAY - RADİKAL

EŞLİKÇİ YAYIN*

Necmiye Alpay


Bizi hiçbir yerde okumasız bırakmayan yayın, eşlikçi yayın. Bir yerlerde birini ya da sıramızı beklerken, bir park ya da bahçede otururken, taşıtlara binip bir yerlere giderken, kısacası kısa vakitlerde ve seyir halinde okunmaya elveren yayın. Nasıl olmalı bu yayınlar?

Cebimize ya da çantamıza kolayca sığmalı ve hafif olmalı. Son yıllarda üretilen o hem dolgun hem hafif kâğıtlar bu açıdan çok sempatik. Kokuları da hoş. Eşlikçi yayının içerdiği metinler de, bir seferde bitirilebilecek ya da çok çok iki üç kez yarıda kalacak kısalıkta olmalı. Demektir ki en uygunları, şiir kitapları, öykü kitapları, dergiler ve uzun olmayan romanlardır. Gazeteler de hiç yoktan iyidir ama, sayfalarının çarşaflığından ötürü her yerde açamazsınız; yer yoktur ya da rüzgâr vardır.

Yasakmeyve Yayınları’nın o güzelim, broşürümsü şiir kitapları, Can Yayınları’nın Tahsin Yücel’den Cemil Kavukçu’ya, Binbir Gece Masalları’ndan Paul Auster’a kadar uzanan birinci sınıf, küçük boyutlu edebiyat yapıtları “Cancep”ler, bize her yerde eşlik edebilecek yayınlar. Fiyatları iki buçuk lira, üç lira.

Dergiler mi? “Sincan İstasyonu” gibi katlanabilenleri ve fanzinleri saymazsak, cepten çok çantalıktır dergiler. Bir bölümünün kâğıdı hafiftir. İyi şiir dergilerinden Heves ‘in kâğıdı öyledir örneğin.

Yasakmeyve’ye haksızlık etmeyelim bu arada: Derginin kendisi yerleşik bir yer gerektirse de, her sayıda ayrı bir izlekle ek olarak verdiği küçük derlemeler, en az yayınevinin dergi dışı şiir kitapları kadar ideal eşlikçi yayınlardan.

YKY ise şiir kitaplarının boyutlarını küçültürken ikircimde kalmış gibi görünüyor.*Necmiye Alpay'ın Radikal gazetesinde yer alan köşesinde 19 Haziran 2008'de yazdığı "Söyle Bunalımı" adlı yazısından alınmıştır.