"TOPLU ŞİİRLER-II" - GÜLSELİ İNAL - Yasakmeyve.com

"TOPLU ŞİİRLER-II" - GÜLSELİ İNAL

YASAKMEYVE KİTAPLARI » "TOPLU ŞİİRLER-II" - GÜLSELİ İNAL

Kitap Adı: TOPLU ŞİİRLER-II
Şair: GÜLSELİ İNAL


Gülseli İnal’ın Toplu Şiirler’i Tamamlandı!

80 kuşağının şairlerinden Gülseli İnal’ın çeyrek asırlık şiir birikiminden oluşan Toplu Şiirler, dört cilt olarak Komşu Yayınları’nın “Yasakmeyve” dizisinden yayımlandı.

> Hikmet Temel Akarsu’nun saptadığı gibi şiirde “Yeni Kara”nın son temsilcisi olan Gülseli İnal’ın yarım asırlık şiir birikimi, Toplu Şiirler’in ilk iki cildinde Burhan Uygur’un desenleriyle birlikte okuyucuyla buluşuyor. Gülseli İnal, Ece Ayhan’ın tabiriyle “Karaşın”, Cemal Süreya’nın betimiyle “Benzersiz güzel”, İlhan Berk’in tanımıyla “Dilde başla-dur kullanmayan” bir şair.

Kozmik, underground, senfonik şiirleriyle Gülseli İnal; Türkçeye farklı boyutlar kazandıran, şiirsel metinleri yaşamın üst boyutlarına taşıyan öncü karakteriyle kendine ait şiir tarzını yaratmış, Haydar Ergülen’in deyimiyle bir dil ustasıdır. Gelecekte dilin “şiir dili” olacağına inanan şair için, toplumlar ancak şiirin baştacı edilmesiyle uygarlaşabilir.

Şairin şiirlerinde yıkıcı, güzelleştiren, onaran, yeniyi talep eden, eskiyi iyileştiren ışık dizeleri hâkimdir. Öte yandan şair, mitolojileri yaratan dünyaların peşinde olmuştur her zaman. Bu aynı zamanda, bireyin evrensel yaşam paradokslarını çözebilme yollarını gösteren ve harmonik bir dünyayı öneren gücü de içermektedir.


“Ben onun imgeyi imge olarak sevdiğini, anlam iletmek için kullanmadığını düşünürüm. Onun şiirlerindeki imge bolluğu içinde ise, güzeli çirkini ayırmak pek o kadar kolay değildir.”
Memet Fuat


“Gülseli İnal; sezgiler dünyasında şiir dilinin olgunluğunda, apayrı bir ince duyarlılıkta gezinen ve bizleri gezdiren yeni bir kişiliğin eşiğine varmış bir şairdir.”
Vedat Günyol


“Bir çok usta şairimizin yaklaşamadığı çapta “Çocukluğum” şiiri için şunu keyifle söylüyorum: Bir deha ürünü... Açın kapağı ve sayfaların rüzgârından sonra korkmadan bırakın kendinizi okyanusun bağrına, güvenin dibe yaklaşırken hayata kavuşacağınıza.

Tarık Günersel

Kitap Adı : Toplu Şiirler-II
Yazar : Gülseli İnal
Desenler : Burhan Uygur
Genel Yayın Yönetmeni : Enver Ercan
Editör : Bülent Usta
ISBN : 978-975-6198-69-8
Barkod : 9789756198698
Sertifika No : 10748
Türü : Şiir
Sayfa Sayısı : 320
Baskı : 1. Baskı, Mayıs 2009
Boyut : 15x20.5
Fiyat : 15 TL
Baskı ve Cilt : Kurtiş Matbaacılık
Dağıtım : Alfa (0212-511 53 03)

satın al