"ŞU İNSANLAR" - PINAR E. AYMAZ - Yasakmeyve.com

"ŞU İNSANLAR" - PINAR E. AYMAZ

SICAK NAL KİTAPLARI » "ŞU İNSANLAR" - PINAR E. AYMAZKitap Adı: ŞU İNSANLAR
Yazar: PINAR E. AYMAZ


1969 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniveritesi Eczacılık Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını M.Ü. Eczacılık Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, çeşitli devlet ve kamu kuruluşlarında eczacılık yaptı. Serbest eczacı olarak çalışıyor. Öyküleri Varlık ve Adam Öykü dergilerinde yayımlanan yazar, 1998 yılında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Öykü Dalı'nda "dikkate değer" bulundu. İsviçre Hastanesi Öykü Jüri Özel Ödülü'nü alan Şu İnsanlar, yazarın ilk kitabı.(...)

Resmisi sivili epeyce polis ufak tefek bir adamı aralarına almış yaka paça karakolun merdivenlerinden yukarı sürüklüyorlardı. Ürkmüş, ıslak bir kedi yavrusu gibiydi adam. Etrafa, görmeyen gözlerle bakıyor, neyle suçlandığını hâlâ bilemiyordu. Acaba arabasının çalıntı olduğundan mı şüphelenmişlerdi? Böyle apar topar götürülmesi belki bundandı. Zayıf bir sesle birkaç kez: “Abi vallahi kendi arabamdı o, taksitlerini daha yeni bitirmiştim!..” dedi ama aldıran olmadı. Onu merdivenlerden çıkar çıkmaz hemen kapının girişinde bir odaya ittiler. Tanımadığı bir takım adamlarla dolu oda soğuk ve karanlıktı. Tüm hayatı boyunca karakola ikinci gelişiydi. İlkinde eşi cüzdanını çaldırmıştı. Şimdi niye? Hâlâ bilmiyor.

Birden gözünün önünde, kuru yüzü, sivri burnuyla apartman yöneticisi belirdi. Altı aydır aidatı ödeyememişti. Akşamları zil sesi duyunca yüreği ağzına geliyordu. Şimdi burada bulunuşunun nedeni asansörün hemen yanına asılmış o icra listesi olabilir miydi? Evet evet, mutlaka bu yüzdendi.

Oysa güne her zamanki gibi başlamıştı. Her zamanki gibi evden alelacele, kahvaltı etmeden çıkmış, arabasına binmiş, son bir aydır yaptığı gibi yine özellikle hiç tanımadığı bir bakkaldan gazetelerini almış, her zamanki parkta, her zamanki salkımsöğüdün altına park etmiş, gazetelerini okumuştu. Sabah, saat on sularıydı. Kış ayları olduğundan park epey sessiz, hava açık ama soğuktu. Şişe dibi gibi bir güneş belli belirsiz seçiliyordu. Gazeteleri okumayı henüz bitirmişti. Zaten ne kadar yavaş okumaya çalışırsa çalışsın yine de saat on dedimiydi gazetelerin hepsi okunmuş oluyordu. Çocukluğunda misafirler geldiğinde sıkılganlığından yanlarına çıkamaz yatak odasında gitmelerini beklerdi. Şimdi tek güvenli yer olan arabasında bu halde bekliyordu. Yalnız, artık yaş otuz beşe dayanmıştı. Bekleme süresi ise belirsizdi.

(...)

Yazarın "Önemsiz Bir Haber" adlı öyküsünden...
"ŞU İNSANLAR" - PINAR E. AYMAZ / Komşu Yayınları: 15 / Öykü:2 / 1.Basım: Mayıs 2006 / ISBN: 975-619-82-14 / 174 syf / 9 TL.
Editör: Enver Ercan / Görsel Tasarım: Nazlı Ongan /
Film: Mat Yapım / Baskı ve Cilt: Kurtiş Matbaacılık

satın al