"CÜMLENİZE..." - ELVAN ÇUBUKÇU - Yasakmeyve.com

"CÜMLENİZE..." - ELVAN ÇUBUKÇU

SICAK NAL KİTAPLARI » "CÜMLENİZE..." - ELVAN ÇUBUKÇUKitap Adı: CÜMLENİZE...
Yazar: ELVAN ÇUBUKÇU


1969 yılında Sivas'ta doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümü'nü bitirdi. Bir süre turist rehberliği yaptı. Hayvan hakları, özellikle de sokak hayvanlarının hakları için mücadele ediyor. Cümlenize, yazarın ilk kitabı.(...)

“Duygu evde mi?”

Balkonun altında santimetrelerle bir cüce. Çirkin mi çirkin, hin bakışlı, küstah. Bir yandan arsızca balkona tırmanmaya çabalıyor -neyse ki başaramıyor- bir yandan da sürekli o tatlı, küçük kız sesiyle aynı soru soruyor. İçeri kaçıyorum. Kapıyı sıkı sıkı kapatıyorum. Bahar dışarıda kalıyor. İçerisi bir iglunun olabileceği kadar sıcak. Ağzımdan buğular çıkarken uyanıyorum.

Pasif direniş mi, örgütlü ve silahlı olan mı?

“Gandi’nin değil, Nehru’nun zaferi.”

Oysa ben Gandi’yi büyüttüm içimde. Onu çerçeveleyip astım içime. Hangisini mi? Hani şu bir deri bir kemik, güneşli bir avluda ip eğirdiği fotoğrafı... Çileciliğin ve direnişin duvarlarımızı süsleyen parlak posteri. Anımsadınız mı?

Hep birlikte anımsayalım mı?

Televizyonu açıyorum. Lağım gibi akıyor içeri. Çamur suratlı kadınlar, başlarında Kleopatra modeli platin renkli saçlarla, ellerindeki üzerlerinde numara yazan çantaları sallayıp dans ediyorlar. Saatlerce kıpırdamadan seyrediyorum. Adam karısının içgüdülerine çok güvenirmiş. Onun seçtiği numarayı söylüyor; otuz dört. Çamur suratlı kadın dans ederek elindeki çantayı açmaya hazırlanıyor... Kanalı değiştiriyorum. Bir belgesel seyrediyorum. Bir orangutan, parmaklıkların arkasından sahibesinin ellerini tutmuş, hayran hayran inceliyor. Kadın ara sıra kurtardığı eliyle başını okşuyor hayvanın. Sonra orangutan bulduğu bir saman çöpüyle sahibesinin tırnaklarını temizliyor. Ayrılık vakti gelince kadının ellerini öpüyor. Kadın gidince başını eğip sessiz sessiz ağlıyor.

Gidince, sessiz sessiz ağladı.

Sen, en kalın zırhlısından bir armadillosun. Hiçbir şey işlemiyor sana. Hiçbir şey ama… En çok sözcüklerim... Sözcüklerime üzülüyorum.

(...)

Yazarın "Bir Armadilloyu Uykuda Öldürmek" adlı öyküsünden...
"CÜMLENİZE..." - ELVAN ÇUBUKÇU / Komşu Yayınları: 16 / Öykü:1 / 1. Basım: Mayıs 2006 / ISBN: 975-6198-20-6 / 86 syf / 7 TL
Editör: Enver Ercan / Görsel Tasarım: Nazlı Ongan /
Film: Mat Yapım / Baskı ve Cilt: Kurtiş Matbaacılık

satın al