"GİTMELER GÜNCESİ" - İLKİFTAR EZBERCİ - Yasakmeyve.com

"GİTMELER GÜNCESİ" - İLKİFTAR EZBERCİ

SICAK NAL KİTAPLARI » "GİTMELER GÜNCESİ" - İLKİFTAR EZBERCİKitap Adı: GİTMELER GÜNCESİ
Yazar: İLKİFTAR EZBERCİ


1976’da Artvin-Yusufeli’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Antalya’da bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Şiir ve yazılarını çeşitli dergilerde yayımlayan yazarın, Ali Bey ve Diğerleri adlı oyunu, Maliye Bakanlığı’ndan ödül aldı.


Gitmeler Güncesi, İlkiftar Ezberci’nin ilk kitabı. Öykü-anlatı-deneme türlerini birarada ustaca kullanan Ezberci, herkesin hayatına bir yerden dokunmayı başarıyor. Kendine sustuğu ve kimsenin bilmediği zamana ait, kişisel tarihine dair tabletleri gün ışığına çıkarmaya karar veren bir anlatıcı karşılıyor bizi kitapta. Konuştuğu tek kişi ise, eve temizliğe gelen Hatice Hanım’dır sadece. Hatice Hanım’a anlatıyor her şeyi ve ortaya matruşkaya benzer, bir anlatı çıkıyor, içinde gizli pek çok öykünün bulunduğu. Anıların, şarkıların, şiirlerin izini sürerek, hafızasının mezar taşlarına bakan anlatıcımız, hayatın zor sorularını sormaktan geri durmuyor.


(...)

Sadece sözün o anı anlatırken gösterdiği işveli çekicilikti yine de onun söylediği. Her zaman bu kadar mütevazı yağacak yağmur ne kendini sevebilir, ne de denizi sevindirebilirdi. Duyarsızlaşırdı gittikçe taraflardan biri... Bir çağlayanın başında saatlerce duran birinin bir zaman sonra su sesini hissetmemesi gibi... Bu yüzden şehirler ve yağmurlarını sadece o şehirlerde yağmuru birkaç sefer izleyenler ayırt edebilir diye düşünürüm... Hayatın kaderi alışmamaya bağlıdır sanki. Alıştıkça aslında derinden derine var olan içtenliğin gizlendiği, insanı tembelliğe iten bir yığın yaşantı ve duygu taşır insan. Her sabah aynı işyerine giden biri, bir zaman sonra bir uyurgezer gibi sokaktaki şeyleri görmemeye başlar. Acaba sevginin de alışkanlık olmaya doğru eğrilen bir boynu var mı?

Dilim çelme beni... Sen sevgiyi karşılıksız verilmesi gereken şey diye söylersin... İçinden geldiği için, aşk gibi... Anneni sana verdiği sevgi ölçüsünde sevmezsin, babanı da... Ya da bir ağacın suya düşen gölgesini... Türkülerin ve yazmanın sendeki sevgisi farklı mı? Hayat ne kadar karşılıklı bir kör dövüşü önerse de, çoğalabildiğin ölçüde büyür sevgi... Dinsel bir ritüelin vaazı gibi bir şeyi sevdiğin için sevebiliyorsan başka bir şeyi, kimseden beklemediğin karşılık için kutlayabilirsin kendini... Alışveriş halinde, eller sıkılarak ve sallanarak yürütülen bir ayin değildir sevgi...

Hayatta bir kere karşılık bekleyerek sevdim. Bir kere o karşılık için bütün cenaze alaylarını yeni örtülerle süsleyip ruhumun dışına taşıdım. Kendimden çıktığımda kendime kalanın bir boşluk olduğunu gördüm sonra. Korkularım kadar olduğumdan utandım... Şimdi de seviyorum deyip içimden geçen bütün sessiz istekleri süslüyorum, yılbaşı çamları gibi... Tek kişilik bir oyun çünkü sevgi... Sahneye çıkmaya karar verdiğinde sadece kendinle yüzleşiyorsun... Onca ışık üzerine düşmüş, karşında karanlıkta kaldıkları için göremediğin ama sürekli seni gözetleyen gözler... Kendini yalanladıkça daha şehvetli daha isterik yükseliyor oysa alkışların... Sevgi, kendin olmak derdi dostlardan biri... Kendin olmak ise alkışlar kesilse bile kendini yaşamaya ve oynamaya devam edebilmek değil mi? Sahnede yalnız kalırım korkusuyla sürekli sağa sola bakan aktörün kaderi gelecek olana bağlıyken, kendinden başlayarak oynayanın kaderi gelmesi beklenene değil yüreğinin büyüklüğüne bağlıdır... Sevginin dilenciliği ile kimsenin kalbinde harman ateşleri yakmak mümkün değildir... Sevgi verilebildikçe büyür, alındıkça değil, değil mi?

(...)

Kitaptan bir parça...
"GİTMELER GÜNCESİ" - İLKİFTAR EZBERCİ - Komşu Yayınları: 44 / Öykü: 3
1. Basım: Mayıs 2009 / ISBN: 978-975-6198-67-4 /Sertifika N0: 10748 / 93 syf / 7 TL
Genel Yayın Yönetmeni: Enver Ercan
Editör: Bülent Usta

Baskı ve Cilt: Kurtiş Matbaacılık

satın al