EŞİK CİNİ 5. SAYI - Yasakmeyve.com

EŞİK CİNİ 5. SAYI

EŞİK CİNİ » EŞİK CİNİ 5. SAYI

Esik Cini’nin beşinci sayısında, öykü-roman ilişkisi mercek altına alınıyor, yazarlar tartışıyor. “Öyküyle roman arasındaki sarkaç”ta Ahmet Önel, Ayfer Tunç, Erendiz Atasü, Feyza Hepçilingirler, Gaye Boralıoğlu, Gönül Kıvılcım, Günhan Kuşkanat, Hasan Ali Toptaş, Müge İplikçi, Necati Tosuner, Nezihe Meriç, Onur Caymaz, Oya Baydar, Selim İleri, Sibel K. Türker, Süreyyya Evren, Vecdi Çıracıoğlu ve Yasemin Yazıcı tercihlerini savunuyor. “Öykü, ‘öykü’ den başka nedir?” diye soran İbrahim Yıldırım’ın yanı sıra, Murat Gülsoy, Necip Tosun, Oğuz Karakartal, Serdar Soydan ise yazılarıyla konuya teorik perspektif getiriyor.
Savaşa karşı duruşunu daha ilk sayfasında vurgulayan Esik Cini’nin bu sayısında, Ece Ayhan hayranlarının bile bilmediği, şairin öykücü kalemiyle karşılaşacaksınız. Şiiri kadar çarpıcı ve kendine özgü. (Ece Ayhan öykülerini gelecek sayılarda da okuyacaksınız.)
Bu sayıda, öyküleriyle Necmi Zeka, Âlim Kahraman, Mine Söğüt, Nuray Çiftçi, Celil Oker, Özge Baykan, Feryal Tilmaç ve Ömür İsfendiyaroğlu yer alıyor.
Hande Öğüt, oylumlu bir Joyce Carol Oates portresi çizerken, yazarın edebiyat içindeki duruşunu sergiliyor. Nilay Özer, Kafka’nın Cezalılar Kolonisi’ne günümüz perspektifinden yorum getiriyor; yazıyı şiddetin alt katmanlarında bir gezinti olarak da okuyabilirsiniz. Nurduran Duman ise Amerikalı feminist öykücü Cris Mazza’yı Türkçe’ye ilk kez çevirip tanıtıyor. Murat Batmankaya, Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Onur Caymaz, Behiç Duygulu’nun öykü dünyasına girerek bize öykü geleneğimizden tatlar sunuyor.
Geçen ay yitirdiğimiz Muzaffer Buyrukçu’nun da anıldığı sayıda, bu yıl Yunus Nadi öykü ödülünü alan Sezer Ataş Ayvaz ve aynı ödülü geçen yıl Ethem Baran’la paylaşan Sibel K. Türker’le yapılan söyleşiler yer alıyor.
Gül İrepoğlu’nun Selim İleri’ye yazdığı mektup, okur-yazar ilişkisini boyutlandırıyor.
Son aylarda çıkan kitaplardan örnekleri Burcu Işıksaçar Yayalar tanıtıyor... Gülce Başer’in hazırladığı Öykühaber bölümü ise dünyadan ve Türkiye’den öykü haberlerinden oluşuyor.
Yekta Kopan, her sayıda olduğu gibi “Eşiklopedik Sözlük”te yine hayatımızı etkileyen öykü karakterlerini yazıyor.


satın almak için lütfen tıklayın

EŞİK CİNİ İki Aylık Öykü Kültürü Dergisi-Eylül/Ekim 2006,
Yıl:1/Sayı 5- 5YTL
ISSN:1306-3286 05, Barkode: 9 771 306 328 600-05
144 sayfa

İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni:
Nalan Barbarosoğlu
Yayın Müdürü: Bülent Usta
Kapak ve Görsel Yaklaşım: Nazlı Ongan
Kurumsal İletişim: Gülce Başer
Çalışma Ekibi: Ergun Kocabıyık, Handan İnci, Hande Öğüt, İbrahim Yıldırım, Jaklin Çelik, Murat Batmankaya, Nalan Barbarosoğlu, Saadet Özen, Yekta Kopan
e-posta: esikcini@yahoo.com.tr
Adres: Komşu Yayınevi, Ankara Cad. Ankara Han, No:74, Kat: 5, Sirkeci-İstanbul
Tel/Fax: 0212 522 16 22