EŞİK CİNİ 4. SAYI - Yasakmeyve.com

EŞİK CİNİ 4. SAYI

EŞİK CİNİ » EŞİK CİNİ 4. SAYI

Esik Cini’nin dördüncü sayısı, 6 Mayıs’ta aramızdan ayrılan Erdal Öz’e saygı sayfalarıyla başlıyor. 86 yazarın Erdal Öz için yazdığı “1 cümle”, Murat Gülsoy’un Erdal Öz’le 2001 yılında yaptığı, yayımlanmamış söyleşisi ve Erdal Öz’ün “kendi gecesinde” adlı öyküsü Erdal Öz’ün hayat ve edebiyat içindeki duruşunu yansıtıyor.
Mario Levi, “Haldun Taner’le aynı cümleyi paylaşmak” yazısında Haldun Taner portresi çizerken, Alim Kahraman, Haldun Taner’in “Yalıda Sabah” öyküsünden öykücülüğüne bakıyor, Haldun Taner’in “hikâye ve hikâyecilik üstüne” adlı yazısı, yazarın 1986 Martı’nda Resim ve Heykel Müzesi’nde yaptığı konuşmanın metni.
Öyküleriyle Ahmet Önel, Başar Başarır, Nuray Çiftçi, Yasemin Yazıcı, Saliha Yadigar, Sibel Kilimci yer alıyor. Öyküleri, çizgileriyle Tülay Biber ve Mehmet Tekin yorumluyor. Fotoğraf yorumları ise Mine Söğüt ve Ahmet Büke’den.
Evvelotel adlı son öykü kitabı odağında, Ayfer Tunç öykücülüğünü Ayfer Tunç’la Handan İnci, Ömer Lekesiz, İbrahim Yıldırım ve Nalan Barbarosoğlu konuşuyor: “belki de cinsiyetsiz bir dil diyebilirim kendi dilim için” Söyleşiyi Necip Tosun’un Ayfer Tunç öykücülüğüne bakan “aşk kırgınları, yalnızlık ve ölüm” yazısı tamamlıyor.
Bu sayının diğer bir söyleşisini ise Aşk Yaşama Çok Uçuk adlı öykü kitabı yeni yayımlanan Ali Teoman’la Bülent Usta yapıyor.
Yazılarda, Hande Öğüt edebi bir Truman Capote portresi çizerken yazarın özelde öykücülüğüne, genelde edebiyatına bakıyor. Hazel Atik, Wolfgang Borchert öykülerinin savaşa karşı aldığı tavrı sergiliyor. Seval Şahin, Oğuz Atay’ın “Demiryolu Hikâyecileri”ni anlatım ve yapı açısından mercek altına alıyor. Ahmet Sait Akçay, Murat Yalçın öykülerinin dil ve yapı özelliklerine dikkat çekiyor. Jaklin Çelik, “yalan olmayan masallar” adlı yazısında Tarık Sipahi’nin Dokuz Öpüşen Balık kitabını değerlendiriyor.
Saadet Özen’in “Arjantin öykücülüğü” yazısını Marco Denevi ve Haroldo Conti’nin öyküleri zenginleştiriyor. İranlı öykücü Shusha Guppy’yle çevirmeni Sabri Gürses konuşuyor ve yazarın “bunu zaten biliyordum” adlı öyküsü yer alıyor.
Levent Gönenç, “Göz Hakkı” sayfalarında Nursel Duruel’in “geyikler, annem ve almanya”, Perihan Mağden’in “cesaret kol geziyor”, Necati Tosuner’in “güvercin” öykülerini çizgiyle yorumluyor.
Son aylarda çıkan kitaplardan örnekleri Burcu Işıksaçar Yayalar tanıtıyor... Gülce Başer’in hazırladığı Öykühaber bölümü ise dünyadan ve Türkiye’den öykü haberlerinden oluşuyor.
Yekta Kopan’ın hazırladığı “eşiklopedik sözlük” öykü tarihimizde zevkli olduğu kadar, farklı bir gezinti.


satın almak için lütfen tıklayın

EŞİK CİNİ İki Aylık Öykü Kültürü Dergisi-Eylül/Ekim 2006,
Yıl:1/Sayı 4- 5YTL
ISSN:1306-3286, Barkode: 9 771306 3286 04
160 sayfa

İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni:
Nalan Barbarosoğlu
Yayın Müdürü: Bülent Usta
Kapak ve Görsel Yaklaşım: Nazlı Ongan
Kurumsal İletişim: Gülce Başer
Çalışma Ekibi: Ergun Kocabıyık, Handan İnci, Hande Öğüt, İbrahim Yıldırım, Jaklin Çelik, Murat Batmankaya, Nalan Barbarosoğlu, Saadet Özen, Yekta Kopan
e-posta: esikcini@yahoo.com.tr
Adres: Komşu Yayınevi, Ankara Cad. Ankara Han, No:74, Kat: 5, Sirkeci-İstanbul
Tel/Fax: 0212 522 16 22