EŞİK CİNİ 3. SAYI - Yasakmeyve.com

EŞİK CİNİ 3. SAYI

EŞİK CİNİ » EŞİK CİNİ 3. SAYI

Esik Cini’nin üçüncü sayısında öyküleriyle Hugo von Hofmannsthall (Avusturya. Ahmet Hamdi Tanpınar Türkçesiyle), Murat Gülsoy, Behçet Çelik, Nuray Çiftçi, Yavuz Ekinci, Cem Akaş, Sadık Yalsızuçanlar, Hakan İşçen, Osman Cemal Kaygılı, Necib Mahfuz (Mısır. Halim Öznurhan Türkçesiyle), Ruben Dario (Nikaragua. Yako İgual ve Saadet Özen Türkçesiyle), Reha Mağden, Onur Caymaz, Murat Sohtorik yer alıyor. Öyküleri, çizgileriyle Tülay Biber ve Mehmet Tekin yorumladı.
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 105. doğumgünü Handan İnci ve Turgay Anar’ın yazılarıyla, Sevim Burak’ın 75. Doğumgünü ise Hande Öğüt ve Seher Özkök’ün yazılarıyla kutlanıyor. Oğuz Demiralp’in “Erenköy’de bir kadın, bir erkek” yazısı hem Ahmet Hamdi Tanpınar’ı hem de Sevim Burak’ı selamlayarak iki yazar arasında bir semt aracılığıyla köprüler kuruyor.
İnci Aral’ın son öykü kitabı Ruhumu Öpmeyi Unuttun adlı öykü kitabı odağında İnci Aral öykücülüğünü İnci Aral’la Ayşe Çavdar konuştu: “her an, her şeyin olabildiği bir ülkede yaşıyoruz.”
Necip Tosun, “Dağılan aileden dokunaklı öyküler: Füruzan öykücülüğü” yazısıyla, yayımlanmasının 35. Yılında, Türkçe öykü kültürünün klasiklerinden Parasız Yatılı’yı selamlıyor. Ergun Kocabıyık, “geyik avı” yazısında mitolojiden gündelik hayatımızın içlerine sızan bir hikâyenin binyıllar içindekini izini sürüyor. Birsen Karaca “N.V.Gogol ve öyküleri” yazısında Rus edebiyatını derinden etkileyen, hatta Çehov’a “hepimiz Gogol’ün Palto’sundan çıktık” dedirten Gogol’ün öyküleri ve edebiyatının dip sularında dolaşıyor.
Türkçe öykü kültürünün klasiklerinden Osman Cemal Kaygılı’yı Mustafa Apaydınlı ve Murat Batmankaya yazıyor.
Levent Gönenç’in “Göz Hakkı” sayfalarında Sema Kaygusuz’un “salyangoz”, Cemil Kavukçu’nun “bir masanın eksik tarihi”, Bilge Karasu’nun “usta beni öldürsen e” öyküleri çizgiyle yorumlanıyor.
Salih Bolat, Lütfiye Aydın’ın Gri Gül adlı kitabına “öykü mektubu” başlığı altında bakıyor.
Son aylarda çıkan öykü antolojilerini Burcu Işıksaçar Yayalar tanıtıyor... Gülce Başer’in hazırladığı Öykühaber bölümü ise Amerika, İngiltere ve Türkiye’den küçük haberlerden oluşuyor.
Yekta Kopan’ın hazırladığı “eşiklopedik sözlük” öykü tarihimizde zevkli olduğu kadar, farklı bir gezinti..


satın almak için lütfen tıklayın

EŞİK CİNİ İki Aylık Öykü Kültürü Dergisi-Mayıs/Haziran 2006,
Yıl:1/Sayı 3- 5YTL, 160 sayfa

İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni:
Nalan Barbarosoğlu
Yayın Müdürü: Bülent Usta
Kapak ve Görsel Yaklaşım: Nazlı Ongan
Kurumsal İletişim: Gülce Başer
Çalışma Ekibi: Ergun Kocabıyık, Handan İnci, Hande Öğüt, İbrahim Yıldırım, Jaklin Çelik, Murat Batmankaya, Nalan Barbarosoğlu, Saadet Özen, Yekta Kopan
e-posta: esikcini@yahoo.com.tr
Adres: Komşu Yayınevi, Ankara Cad. Ankara Han, No:74, Kat: 5, Sirkeci-İstanbul
Tel/Fax: 0212 522 16 22