EŞİK CİNİ 2. SAYI - Yasakmeyve.com

EŞİK CİNİ 2. SAYI

EŞİK CİNİ » EŞİK CİNİ 2. SAYI

Eşik Cini’nin ikinci sayısında öyküleriyle Nezihe Meriç, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Murat Yalçın, İlhan Durusel, Tomris Uyar, Ethem Baran, Cem Uçan, Emin Nihad, Pelin Özer, Serin Erengezgin ve Gülce Başer yer alıyor.
Nezihe Meriç’in 80. doğumgünü Seyit Göktepe’nin yazısıyla, Leyla Erbil’in 75. doğumgünü Mahmut Temizyürek, Ayfer Tunç, Tamer Kütükçü ve Müge İplikçi’nin yazılarıyla, Tomris Uyar’ın 65. doğumgünü ise Necip Tosun, Handan İnci ve Cem Erciyes’in yazılarıyla kutlanıyor. Yazıların arasında Nezihe Meriç ve Tomris Uyar’ın kitaplarına girmemiş öyküleri de yer alıyor.
Selim İleri’nin yirmi iki yıl aradan sonra yazdığı Fotoğrafı Sana Gönderiyorum adlı öykü kitabı odağında Selim İleri öykücülüğünü Selim İleri’yle İbrahim Yıldırım, Jaklin Çelik, Murat Batmankaya ve Nalan Barbarosoğlu tartışıyor: “Bir toplum çığlığının içinde biz neyiz ki?”
Ergun Kocabıyık, “gizlide âşikâr, âşikârda gizli” yazısında Mevlânâ’nın bir öyküsüne bakıyor... Gültekin Emre, “bir öykünün öyküsü” yazısında Adnan Binyazar’ın “İri Kanatlı Ak Kuş” öyküsünün yazılış serüvenini mercek altına alıyor.
Türkçe öykü kültürünün klasiklerinden Müsameretnâme ve yazarı olduğu iddia edilen Emin Nihad, Sabahattin Çağın, Murat Batmankaya ve İbrahim Yıldırım’ın kaleminden anlatılıyor.
Salih Bolat, Sezer Ateş Ayvaz’ın Tamiris’in Gecesuçları adlı kitabına “öykü mektubu” başlığı altında bakarken, “okur mektubu”nda Özen Yula’nın Tanrı Kimseyi Duymuyor kitabı, yazara yazılan bir mektupla açımlanıyor. Hapishanedeki yazarların öykülerine yer veren “duvarları aşan uçurtmalar” bölümünün yazarları, Mehmet Taşdemir ve Ceylan Bağrıyanık.
“Okur Bakışı” bölümünde Eşik Cini okurlarının okudukları kitaplarla ilgili görüşler yer alıyor... Son aylarda çıkan öykü kitaplarını Burcu Işıksaçar Yaylalar tanıtıyor... Öykühaber bölümü ise Amerika ve İngiltere’den küçük haberlerden oluşuyor.
Yekta Kopan’ın hazırladığı “eşiklopedik sözlük” öykü tarihimizde zevkli olduğu kadar, farklı bir gezinti.
..


satın almak için lütfen tıklayın

EŞİK CİNİ İki Aylık Öykü Kültürü Dergisi-Mart/Nisan 2006,
Yıl:1/Sayı 2- 5YTL, 160 sayfa

İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni:
Nalan Barbarosoğlu
Yayın Müdürü: Bülent Usta
Kapak ve Görsel Yaklaşım: Nazlı Ongan
Kurumsal İletişim: Gülce Başer
Çalışma Ekibi: Ergun Kocabıyık, Handan İnci, Hande Öğüt, İbrahim Yıldırım, Jaklin Çelik, Murat Batmankaya, Nalan Barbarosoğlu, Saadet Özen, Yekta Kopan
e-posta: esikcini@yahoo.com.tr
Adres: Komşu Yayınevi, Ankara Cad. Ankara Han, No:74, Kat: 5, Sirkeci-İstanbul
Tel/Fax: 0212 522 16 22